9. Traversarea rîului

PDF Imprimare Email

Gospodăriile   lui  Stan   şi   Marin   se  află  chiar la marginea satului, dincolo de rîu. Sînt singurele case din acel loc. Şi cu toate că de mulţi ani locuiesc în vecinătate, între familiile lor s-au  statornicit  relaţii ciudate.  Bărbaţii sînt prieteni buni, dar soţiile lor nu se pot suferi. În fiecare familie există cîte un băieţel şi aceşti copii, de asemenea, nu se înţeleg între ei. Cînd vremea este frumoasă şi rîul liniştit, femeile şi copiii caută să  nu se întîlnească, dar cînd  vin ploile primăverii şi apa rîului se umflă, acoperind podeţul, treburile se cam încurcă. Mai ales dimineaţa, cînd bărbaţii şi femeile se grăbesc să meargă la lucru,  iar   băieţii –la şcoală. Şi asta pentru că    n-au decît o barcă de două locuri cu care să traverseze rîul.   Bărbaţilor  le  place să  meargă împreună, dar au grijă să nu-şi lase nevestele singure pe mal şi nici  copiii, căci cine ştie ce ceartă ar mai izbucni. Apoi, de vîslit  pot numai cei  vîrstnici, copiii fiind prea slabi  pentru asemenea efort. Cu timpul, Stan şi Marin au găsit o metodă de a trece rîul fără să lase loc la  încurcături şi, fireşte, cu un număr minim de  traversări.
Dumneavoastră ştiţi cum procedează ei ?