12. În jurul mesei

PDF Imprimare Email

Ion şi Georgeta au oaspeţi la masă pe fiica lor cea mare, Constanţa şi pe soţul ei, Vasile, pe fiul lor Radu, părinţii   Georgetei — Marin  şi   Smaranda.   Fiica cea  mică, Sanda, care e cam capricioasă, a spus că nu vrea să stea la masă nici lîngă sora ei, nici lîngă Radu, fratele ei şi nici lîngă mama ei.
Masa din sufragerie este de opt locuri şi arată ca în desenul alăturat. (Desenul alăturat înfăţişează o masă  rotundă, cu 8 scaune aşezate în jurul ei, unul dintre ele fiind negru.)
Scaunul negru este întotdeauna al lui Ion, capul familiei. Fireşte, el a aşezat-o pe soacră la dreapta sa, iar pe socru în faţa ei. Georgeta a luat loc la stînga tatălui ei, iar lui Radu i-a revenit scaunul dintre Marin şi una dintre surorile sale.
Puteţi arăta unde anume a stat fiecare dintre comeseni?