20. Cîţi ani ai?

PDF Imprimare Email

- Nu ştiu cîţi ani ai, nu te întreb, nu mă uit în actele tale, dar pot afla ziua, luna şi anul în care te-ai născut!
- Cum ?
- Uite, ia o hîrtie, un creion şi fă calculele pe care ţi le spun eu, fără să mi le arăţi.
- De acord.
- Scrie cifra care reprezintă ziua ta de naştere şi înmulţeşte-o cu 20. Dacă ai terminat, spune-mi care este cifra ta preferată ?
- Ştiu eu?! Să zicem 9.
- Adună la produsul obţinut 99. Acum înmulţeşte rezultatul cu 5. La cele obţinute, adună numărul ce reprezintă luna în care te-ai născut. De pildă, pentru ianuarie 1, pentru februarie 2, pentru martie 3 etc. Ai acum o sumă pe care te rog s-o înmulţeşti din nou cu 20, iar la produs aduni iarăşi 99. Rezultatul îl înmulţeşti din nou cu 5 şi, în sfîrşit, adaugă numărul format din ultimele două cifre ale anului naşterii. Eşti gata? Ai calculat bine? Acum verifică dacă numărul obţinut oferă vreun indiciu asupra datei naşterii.
- Nu  oferă nici un indiciu.
- Atunci spune-mi acest număr.
- 331051.
- E clar, te-ai născut la 28 octombrie  1956.
- Exact. Cum ai aflat?
Într-adevăr, cum a făcut această scamatorie? Cum a dedus data naşterii? Răspunzînd, poate găsiţi şi o formulă aplicabilă oricărei persoane, indiferent chiar de cifra pe care aceasta o preferă.