Pagina principală Matematică distractivă 22. Cîţi ani are căpitanul?
 

22. Cîţi ani are căpitanul?

PDF Imprimare Email
Un vapor avea X coşuri, un număr par 2Y de elice şi T pasageri. El a ridicat ancora în ziua de N a lunii P, anul 1900+Z. înmulţind aceste necunoscute şi adăugînd rădăcina cubică a vîrstei căpitanului se obţine numărul 4 752 862.
Puteţi spune:
1) cîţi ani are căpitanul?
2) cîte coşuri are nava?
3) de cîte elice este propulsată?
4) cîţi oameni a luat la bord?
5) la ce dată a ridicat ancora?
La prima vedere problema de mai sus pare o glumă, întrucît ar trebui să ia forma unei ecuaţii cu... şapte necunoscute (X, Y, T, N, P, Z, plus vîrsta căpitanului) şi are doar o singură cunoscută (numărul ce se dă). Asemenea ecuaţii nu se pot rezolva.
Totuşi nu este aşa. Dacă vă gîndiţi puţin, vedeţi că se Poate rezolva fără algebră, ci doar făcînd apel la cunoştinţele  dumneavoastră de matematică elementară şi - mai ales - la logică.